Park Maszynowy

TEMPUS POLSKA będąc liderem w produkcji nagrobków w Polsce posiada jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych wśród firm kamieniarskich w Polsce.

Maszyny te pozwalają dokonać obróbki każdego bloku skalnego wydobytego w kopalniach granitu, marmuru i piaskowca oraz przetworzyć materiał w gotowy produkt.

Do parku maszynowego należą profesjonalne maszyny kamieniarskie, wszystkie stworzone i wyprodukowane przez światowych liderów maszyn kamieniarskich (m.in. Commandulli, Ravelli, GMM, Fickert). Całość linii produkcyjnej sterowana jest komputerowo i działa w trybie automatycznym (wymiana narzędzi, programowanie cięcia, szlifowanie kamienia) co zapewnia odbiorcom produktów perfekcyjną jakość oraz wiele możliwości obróbki materiału z dokładnością do pojedynczych milimetrów.

W skład linii produkcyjnej wchodzą między innymi:

DO CIĘCIA BLOKÓW KAMIENNYCH

Piła linowa

Piła linowa typu PLBK 1800 Promasz służy do cięcia bloków na płyty. Ich maksymalne rozmiary mieszczą się w przedziale 400 cm długości, 180 cm szerokości oraz 170 cm długości. Jako narzędzie tnące wykorzystuje linę diamentową o specyficznie wykonanej strukturze. Dzięki takiemu rozwiązaniu piła ta charakteryzuje się cichszą pracą, mniejszą energochłonnością, mniejszymi gabarytami oraz mniejszym zużyciem materiału (niewielka szerokość szczeliny przecięcia liną) w porównaniu z tradycyjnymi metodami cięcia bloków.

Piła tarczowa

Piła tarczowa Monstal 3000 służy do cięcia bloków na płyty. Narzędziem tnącym jest tu tarcza o średnicy 300 cm. Na niej znajdują się przyspawane zęby diamentowe bezpośrednio tnące materiał. Maszyna umożliwia szybkie cięcie bloków i stosunkowo niski koszt cięcia. Dlatego też jest nadal bardzo popularna w branży kamieniarskiej.

DO POLEROWANIA PŁYT KAMIENNYCH

Automat polerski

Automat polerski niemieckiej firmy Ficert+Winterling model ASP 206 jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn do polerowania płyt i elementów z kamienia. Po ustawieniu płyt pod maszyną potrafi je wypolerować używając pobranych automatycznie z magazynu siedmiu głowic polerskich. Jedna z niewielu tego rodzaju maszyn w Polsce. Nie wymaga bieżącej obsługi człowieka.

DO CIĘCIA PŁYT KAMIENNYCH

Na stanie firmy znajdują się trzy piły mostowe wyprodukowane przez GMM, Promasz i Bisso.

Piła mostowa CNC GMM

Sterowana elektronicznie piła działająca w wielu wymiarach, dająca możliwość wycinania bardzo skomplikowanych form i elementów (skosy, łuki, otwory o szerokim zakresie średnicy, wstępne profilowanie boków, cięcia o milimetrowych skosach itd). Ciekawostką jest to, że przed przystąpieniem do pracy maszyna wykonuje zdjęcie przygotowanej płyty a następnie dokonuje wyboru obszaru pracy aby zminimalizować możliwość wystąpienia wad kamienia i efektywnie wykorzystać materiał.

DO OBRÓBKI ELEMENTÓW

Boczkarka wielogłowicowa firmy Comandulli (Omega i Speedy System)

To w rzeczywistości linia do obróbki boków wyciętych już elementów. Maszyny wykonują bardzo dokładną i wydajną obróbkę boków oferując przy tym kilkanaście rodzajów wykończeń.

Centrum obróbcze CNC Ravelli TEOREMA SB

Jest najbardziej zaawansowaną technologicznie maszyną w całym parku maszyn i jedną z najbardziej zaawansowanych maszyn dostępnych na rynku kamieniarskim. Stanowi kompletne centrum obróbcze. Charakteryzuje sie praktycznie nieograniczonymi możliwościami. W sposób bezbłędny potrafi „przelać” projekt z komputerowej wersji elektronicznej na materiał. Główne zastosowanie tej maszyny to blaty kuchenne. Sprzęt pozwala na uzyskanie precyzyjnie wyciętych otworów pod zlewy, krany, płyty kuchenne oraz wykonanie różnego rodzaju ociekaczy, skosów itp. Poza blatami maszyna wykonuje napisy, płaskorzeźby i bardzo wiele nietypowych zleceń składanych przez klientów.

Piaskarki bezpyłowe do wykonywania liter w kamieniu

Grawerka Helios Automazioni do wykonywania wizerunków i portretów igiełkowanych